Quesadilla czyli serowa królowa

pexels-polina-tankilevitch-5848718 (1)

Próżno szukać historii powstania Quesadilli, można jednak pokusić się o pewne podejrzenia jak mogło dojść do stworzenia tego kulinarnego wynalazku.

Zacznijmy więc od zastosowania. Quesadilla w Meksyku jest popularnym daniem śniadaniowym i lunchowym serwowanym na ulicy jak również w miejscowych i wiejskich barach.

Wiedząc już co nieco o zastosowaniu zróbmy krok dalej. Jeśli to jest śniadanie lub lunch to potrawa powinna spełniać dwa kryteria. Pierwsze: powinna być sycąca, po drugie: powinna być szybka w przygotowaniu. Idąc tym śladem należy sięgnąć do najprostszych produktów i rozwiązań.

Quesadilla nie może obyć się bez dwóch składników. Pierwszym składnikiem jest tortilla. Na południu Meksyku obowiązkowo kukurydziana, im bardziej na północ tym częściej będzie pszeniczna. Bazą do wykonania najprostszej możliwej wersji quesadilli będzie ser. I to właśnie on będzie kształtował smak tej potrawy. Prawdopodobnie to właśnie od sera ta niezwykle prosta potrawa wzięła swoją nazwę. Słowo „queso” w języku hiszpańskim znaczy ser, zatem można byłoby uznać, że odkryliśmy zagadkę dotyczącą powstania nazwy naszego dzisiejszego gościa kulinarnego. Ale … nie dajmy się zwieść najprostszym rozwiązaniom. Dla bardziej dociekliwych mam drugą wersję. Na północy Hiszpanii nad Zatoką Biskajską rozciąga się Księstwo Asturii, którego stolicą jest miasto Oviedo. To właśnie ten region znany jest z pysznego deseru noszącego nazwę „casadielles” czy „casadiella”. Czy coś wam to przypomina? Co zatem quesadilla może mieć wspólnego z casadiella oprócz podobieństwa w nazwie? Choć w smaku i formie odmienne technika ich przygotowania już wskazuje na jakieś podobieństwo. Casadiella jest rożkiem wykonanym z ciasta na bazie mąki pszennej wypełnionego słodką masą z orzechów włoskich, anyżu i mleka. Całość jest smażona na oleju. Na obronę tej wersji może świadczyć fakt, że w Meksyku można spotkać się z odmianami quesadilli bez sera np. Quesadilla gringa czy Quesadilla de flor de calabaza.

Która wersja jest tą prawdziwą? Nie wiedzą nawet sami Meksykanie. Spór twa i trwać będzie.

Ale wróćmy do tego jak preparuje się taką potrawę. Na płat tortilli kładzie się plaster sera lub tortillę posypuje się startym serem, płat składa się na pół i poddaje się obróbce cieplnej. W zależności od preferencji obróbka trwa dłużej lub krócej, a efekt jest piorunujący dla naszego podniebienia. Ciągnący się ser w oprawie z tortilli robi robotę. Wykonanie szybkie a danie, dzięki odpowiedniej ilości ser,  sycące. W sam raz na szybkie śniadanie lub lunch. Oczywiście można pójść krok dalej i do zestawu podstawowego dodać kilka ulubionych składników. I tu nie ma już żadnych reguł. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i tolerancja smaku.

W SPEEDY GONZALES LEGIONOWO przygotowaliśmy dla Was pięć rodzajów quesadilli: z kurczakiem, z kurczakiem i szpinakiem, z samym szpinakiem, pieczarkami i mięsem typu con carne i fasolą. Nasze quesadille są robione z dwóch płatów tortilli o średnicy 30 cm, więc sprostają nawet dużemu głodowi.

   

I jeszcze chwila na temat jak wymawiać nazwę. Bez zagłębiania się w zawiłości językowe należy wymawiać „kesadija”

Naszą wariacją na temat są kanapki w tortilli. Tortilla o średnicy 30 cm z serem, szynką lub salami, plasterkami pomidora i ogórka z dodatkiem sosu czosnkowego lub ostrzejszego na życzenie.

Zapraszamy do SPEEDY GONZALES LEGIONOWO na wyjątkowo smaczne quesadille.

autor głównego zdjęcia Polina Tankilevitch z Pexels

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest