Langosz – węgierska pizza

blog_html_1ae129a3da02b3d1

Rzecz jest o placku węgierskim. Bynajmniej nie o placku ziemniaczanym z dodatkiem gulaszu. Będzie to wpis o najpopularniejszym węgierskim streat foodzie, czyli Langoszu. Zacznijmy od samej nazwy.

Lángos bierze swoją nazwę od węgierskiego słowa láng, czyli płomień. Langosz w wersji pierwotnej to rodzaj placka wypieczonego z ciasta drożdżowego. Do wypieku wykorzystywano piece chlebowe zarówno w piekarniach jak i przy wypieku w piecach domowych. Po zakończeniu wypieku chleba piec powoli się wychładzał, a w jego przedniej części żar pozostawał jeszcze na tyle mocny, że można było wypiekać cienkie placki wykonane z mąki, wody, drożdży i soli. Są dwie drogi jakimi Langosz mógł przywędrować na tereny Niziny Węgierskiej. Pierwsza prowadzi ze starożytnego Rzymu, gdzie wypiekano płaskie chleby „panis focacius”. „Panis fociacius” jest przodkiem zarówno langosza jak i włoskiej fociaty. Druga droga prowadzi z Bizancjum. Nazwa pierwowzoru to „Lalanga”, pojawiła się w kraju Hunów podczas okupacji osmańskiej, której początek jest datowany na 1541 rok.

Na ulicach Budapesztu, Langosz króluje jako odpowiednik amerykańskich hot – dogów. Wersja uliczna jest prawdziwą bombą kaloryczną. Na placek wysmażony na głębokim oleju nakłada się kwaśną śmietanę, prószy się cukrem pudrem, serem lub na słodko podaje z dżemem. Tu zasada jest podobna jak z dodatkami do pizzy; podział według fantazji i upodobań.

Langosz z Legionowa.

My, w SPEEDY GONZALES LEGIONOWO, zasięgnęliśmy opinii Węgra z krwi i kości. Zapytaliśmy o to jaką wersję Langosza rekomendowałby nam do sprzedaży w dowozie. Postawił na ciasto wypiekane w piecu. Zatem Langosz ze Speedy Gonzales Legionowo kształtem przypomina pizzę. Zamiast samej kwaśnej śmietany dajemy sos śmietanowy doprawiony mieszanką przypraw i czosnku. Całość dopełnia spora dawka tartego sera, cebuli i boczku. Placek ma średnicę 32 cm, a jego cena to 35 zł.

Żeby wszystko miało smak jak najbardziej zbliżony do oryginału pierwszy wypiek musiał zrobić pomysłodawca tej wersji, czyli Atylla, Węgier na co dzień mieszkający i pracujący w Budapeszcie. Po wspólnej konsumpcji i uzyskaniu satysfakcji kulinarnej oznajmiamy, że wprowadzamy Langosza z pieca do stałej sprzedaży.

 

Możecie posłuchać co na temat Langosza ma do powiedzenia Atylla.

W SPEEDY GONZALES LEGIONOWO zamówisz teraz węgierskiego Langosza.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest