Tortilla – dziedzictwo Azteków

blog_html_f84da6d3d08c4119

Zdjęcie autorstwa: Lukas Prudil z Pixabay , Doris Dorfmeister z Pixabay 

Dziedzictwo Azteków to nie tylko piramidy słońca i księżyca, to również kuchnia. A jeśli mówimy o kuchni i o Aztekach to przede wszystkim musimy wspomnieć o kukurydzy. Według mitologii Azteków główni bogowie: Ometeotl i Ometecuhtli, gdy stworzyli mężczyznę i kobietę to właśnie niewieście wręczyli kukurydzę i warsztat tkacki. Zatem kukurydza była z Aztekami od początku ich istnienia. Pośród wielu azteckich bogów mamy Centeotla (młody pan kukurydzy), który w wierzeniach Majów nosił imię Yum Kaax. Kukurydza była spożywana praktycznie podczas każdego posiłku i przez przedstawicieli wszystkich klas społecznych. Pierwszym przedstawicielom białej rasy, którzy pojawili się na ich ziemiach kukurydzę opisywali jako „skarb, nasze ciało, nasze kości”. Biali ludzie zabrali do Europy oprócz skarbów i złota również kukurydzę, fasolę, pomidory, chili, a w zamian autochtoni otrzymali miecz, ogień, ale również pszenicę, sery i wieprzowinę. Tak rozpoczęła się kulturalno – kulinarna wymiana międzykontynentalna.

Dzisiaj ślady kuchni Azteków możemy odnaleźć w niezwykłej kuchni meksykańskiej. Historia, kultura i kuchnia Meksyku tak bardzo przeplata się ze sobą, że w listopadzie 2010 roku kuchnia meksykańska została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Tortilla jest nazwą nieodłącznie kojarzącą się z Meksykiem, i słusznie. Kukurydzianą tortillę wymyślili Aztekowie, którzy z mąki kukurydzianej i wody tworzyli cienkie placki wypiekane na rozgrzanych kamieniach. Wraz z pojawieniem się w Meksyku konkwistadorów, którzy przywieźli ze sobą pszenicę również z niej zaczęto wytwarzać tortille.

Indianie traktowali tortille jako chleb, niejednokrotnie spożywając je na sucho. Z czasem w płaty tortilli zaczęto zawijać warzywa i mięso. Tortilla pełniła również funkcję sztućców. W płat tortilli uformowany w łódeczkę nabierano różne strawy, które spożywali Aztekowie i ich późniejsi potomkowie.

My w SPEEDY GONZALES LEGIONOWO na bazie tortilli o średnicy 30 cm przygotowujemy burrito, twistery, quesadille, a nawet tortilla pizzę.

Zupełnie czymś innym jest tortilla hiszpańska. Podobno pierwszy raz została spreparowana w 1835 roku podczas I wojny karlistowskiej i oblężenia Bilbao. Według legendy miejskiej baskijski generał Tomás de Zumalacárregui został ugoszczony podczas kolacji przygotowanej przez pewną wieśniaczkę, u której zatrzymał się na odpoczynek podczas przemarszu wojska. Prostota tej nowinki kulinarnej ujęła go smakiem i niskim kosztem wykonania. Smażona cebula i ziemniaki zalane masą jajeczną podane w formie omletu, czy jajecznego tortu. Kiedy podczas oblężenia w wojskowych spiżarniach zostały tylko ziemniaki, cebula i jajka; wprowadził dla wszystkich jednolite menu. Od tego czasu tortilla de patatas wzbogacana była o różne składniki. W całej Hiszpanii można ją zjeść w tapas barach w różnych regionalnych odsłonach.

Jak zatem widać tortilla nie zawsze znaczy to samo.

Zapraszamy do spróbowania naszych ulubionych dań kuchni meksykańskiej w naszej pizzerii SPEEDY GONZALES LEGIONOWO.

Obraz Lukas Prudil z Pixabay , Doris Dorfmeister z Pixabay

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest